İngiltere Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Okunma sayısı: 604
Güncellenme Tarihi:

İngiltere Vizesi başvurularında olduğu gibi İngiltere Turist Vizesi şartları sağlanması gereklidir. Bu şartları sağlanmadığı takdirde vize reddi ile karşı karşıya kalınabilir. İngiltere Turist Vizesi gerekli şartlarından bir tanesi, vize başvurusu yapan bireylerin seyahat niyeti turistik amaçlar dışında olmamalıdır.

Turist amaçlara örnek olarak; spor müsabakalarını izlemek, galeri, sergi gibi kültürel geziler gibi seyahatler verilebilir. Bu seyahatlerin neler olabileceğini danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen kişinin amaçları yerleşme, çalışma, eğitim alma vb. olduğu tespit edildiği veya şüphelenildiği takdirde vize memuru vize reddi verebilecektir.

İngiltere Turist Vizesi 6 ay, 2-5 yıl veya 10 yıllık genellikle çok girişli olarak verilebilen vize türlerinden biridir. İngiltere Turist Vizesi şartları örneklerinden biri de alınan vize süresi ne kadar olursa olsun 1 yıl içinde 6 aydan fazla İngiltere’de kalınamayacak olmasıdır.

Örneğin, 2 yıllık turist vizesi sahibi 1 yıl içinde toplamda 6 aydan fazla İngiltere’de bulunmuş ise bir sonraki ülkeye girişlerinde sınır pasaport kontrolünde sorun yaşayabilir, ülkeye girişi engellenebilir. Bu bireylerin bir dahaki vize başvurularının olumsuz sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bire diğer nokta başvuru sahibinin başvurmak istediği vize türünün doğru belirlenmesidir. Vize türünü doğru belirledikten sonra yapılacak ilk şey pasaport çıkarılmasıdır. Pasaport sahibi olmayanlar yaşadıkları ilçenin nüfus müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirler.

Pasaport alındıktan sonra uzman danışmanlarımızca başvuru sahibine güncel vize harcı konusunda bilgi verilerek, vize harcı ödendikten sonra başvuru işlemleri başlatılacaktır. Başvuru sürecinde, başvuru evrakları listesi uzmanlarımızca kişiye verilecektir.

Başvuru sahiplerinin kişisel bilgileri, finansal bilgileri, seyahat amacı vb. konularda bilgileri içeren evrakları toplayarak başvuru dosyasına koyması gerekir. Kişinin hesap bilgileri, tapu bilgileri, maaş bordrosu vb., kişinin İngiltere’ye yerleşme amacı taşımadığını ve kendi ülkesi vize süresi bittiğinde döneceğini kanıtlayan evrakların dosyaya koyulması, başvuru formunun doldurulması da başvurunun sonucunu olumlu etkilemektedir. Bu evraklar içerisinde eksik veya yanlış bilgi bulunmaması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Eksik veya gerçeğe aykırı bilgi bulunan başvuru dosyaları vize reddi alabilirler.

Başvuru harcının yatırılması, gerekli belgelerin toparlanması ve tercümesi gereken belgeler varsa tercümelerinin yapılmasından sonra uzmanlarımızca başından sonuna kadar takip edilen başvurunun randevusu, kişiye uygun gün ve saate alınacak; başvuru sahibi de randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunup İngiltere Turist vizesi şartlarından biri olan biyometrik bilgileri ve fotoğrafını verecektir.

Başvuru sonucu 15 iş günü içerisinde çıkabilmektedir. Ancak İngiltere Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre bu süre uzayabilmektedir. Ancak Öncelikli Servisler kullanılarak başvuru süresi kısaltılabilir.

İngiltere’de çalışma hakkının bulunmadığı ve ücret kazanılsın kazanılmasın herhangi bir çalışma faaliyetinde bulunulmasının yasak olduğu bir İngiltere vizesi türü olan İngiltere Turist vizesi ile 30 güne kadar eğitim alma hakkı bulunmaktadır.

Firmamız İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi türleri, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan danışmanlık şirketidir.

İngiltere Vizesi başvuru merkezlerinin olduğu İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Antep, Adana şehirlerinde yaşamayan kişiler de uzmanlarımıza telefon aracılığıyla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattına ulaşarak veya Londra, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antep ofislerini ziyaret ederek başvuru işlemlerinizi başlatabilirler.