İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi

Güncellenme Tarihi: 2019-06-10 09:22:19

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi, İngiltere’ye akademik bir araştırma amacıyla seyahat edecek olan kişilerin başvuruda bulunabileceği bir İngiltere vizesi türüdür.

Akademik ziyaretçi olarak Birleşik Krallık’a gidecek olan başvuru sahibinin mutlaka akademik kariyere sahip olması ve bunu belgeleyebilmesi gereklidir. Akademik Ziyaretçiler için İngiltere Turist Vizesi başvurusu yapabilmek için İngiltere’ye yapılacak olan seyahatin akademik nedenlerle yapılacak olması gereklidir. Öğrenci değişimi gibi uygulamalarla akademik personel değişim programları ile İngiltere'ye gitmek isteyen akademisyenler de İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi’ne başvuruda bulunabilirler.

Araştırma ve klinik uygulamalarda yer alma amacı taşıyan doktor veya dişçiler de bu vize türüyle İngiltere’yi ziyaret edebilirler. Akademik ziyaretçi olarak İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvurularını uzmanlarımızla yapmaya karar vermeniz haline dikkat etmeniz gereken çeşitli hususlar ve titizlikle hazırlanması gereken vize başvuru evrakları bulunmaktadır.

  • Bu vize ile ilgili en önemli hususlardan bir diğeri ise akademik görev dışında bir işin yapılamayacağıdır. Yani bu vize ile İngiltere’de ücretli veya ücretsiz olarak çalışma izni bulunmamaktadır.
  • İngiltere’de akademik araştırma yapacak olan bireyler, özel bir araştırma şirketi olmayan bir enstitüde çalışıyor ve işyerinden ücretli izin almış olarak ve bunu belgeleyerek vize başvuru dosyasına eklemelidir.
  • Birleşik Krallık’ta konferans, seminer, kongre vb. etkinliklere katılacak olan akademisyenler bu vize türüne başvuru yapmak yerine İngiltere Ziyaretçi Vizesi türlerinden biri olan İngiltere İş Ziyareti Vizesi’ne başvuru yapmalıdırlar.
  • İngiltere’de araştırma yapacak olan akademisyene mutlaka İngiltere’deki akademik kurum tarafından bir davetiye (davet mektubu) gönderilmelidir. İngiltere Akademik Ziyaretçi/TuristVizesi’nin bu davetiye olmadan alınması mümkün olmayacaktır.
  • Akademik ziyaretçi olarakİngiltere’ye yapacağınız seyahatin süresi 6 ay veya daha az ise 6 aylık, 6 aydan uzun süreli ise 12 aylık vize alabilirsiniz. Diğer ziyaret kapsamlı vizelerde 1 yıl içerisinde en fazla 6 aya kadar İngiltere’de kalabilirken, bu vize türünde 12 aya kadar kalabilirsiniz.
  • İngiltere’de yapacağınız araştırma süresi içerisinde, masraflarınızın ve yapacağınız araştırmanın finansal giderlerinin kim tarafından karşılanacağını çeşitli belgelerle ispatlamanız gereklidir. Kendi imkanlarınızla başvuruda bulunacaksanız banka hesap bilgileri, maaş bordrosu gibi çeşitli belgeleri başvuru dosyasına eklemelidir.
  • Sponsorluk belgesi, başvuru sahibinin kendi maddi imkanlarının yetersiz olması noktasında, seyahat edecek olan kişiye finansal, konaklama, ulaşım giderleri, araştırma giderleri vb. gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak olan kişi veya kurumun yazması/imzalaması gereken bir belgedir.
  • Akademisyenlerin İngiltere’de konaklayacağı yerin adres bilgileri, otel rezervasyonları, uçak biletleri tarihlerini gösteren çeşitli evraklar da bireylerin güvenilir ve inandırıcı bir başvuru yapmasına olanak sağlayacaktır.
  • İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesibaşvuru formunun doldurulması, dilekçe/niyet mektuplarının yazılması, İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi davet mektubu da başvuru dosyasına eklenerek başvuru dosyası artık başvuruya hazır hale getirilmiş olur.

Başvurunun işlemlerinin tamamlanabilmesi için İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden uzmanlarımızca randevu alınır ve başvuru sahipleri randevu tarihinde başvuru dosyasıyla birlikte biyometrik bilgilerini görevlilere vermelidir. İngiltere vizesi başvuru merkezleri bu belgeleri İngiltere İstanbul Konsolosluğu’na değerlendirilmesi için gönderecektir. Başvurunun sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günü sürebilmektedir. Ancak bu süre İngiltere Konsolosluğu’nun başvuru yoğunluğuna göre uzayabilir veya kısalabilir.

İngiltere vize sonucunun daha kısa süre içerisinde çıkmasını sağlayabilen Öncelikli Servisler mevcuttur. Bu Öncelikli Servisler İngiltere vizesi harcına ek bir ücret ödenerek kullanılabilen İngiltere vizesi başvurusu hızlandırıcı servislerdir. Örneğin; Öncelikli Servis (Priority Visa Service), 15 iş günü içerisinde sonuçlanabilen İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi başvurusunun 5 iş günü içerisinde çıkmasını sağlayabilmektedir. Öncelikli Servis türlerinin neler olduğu hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak bu vize ile İngiltere’de bulunan kişilerin, Ankara Antlaşması Vizesi ve AB Vatandaşlarının Bağımlıları için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvuruları gibi istisnai başvurular hariç olmak üzere başka bir vize türüne geçiş yapması da mümkün değildir. Bu vize türü İngiltere’den başvuru yapılarak uzatılamayacaktır.

Bu vize türüyle en fazla 30 güne kadar eğitim alma hakkınız bulunmaktadır. İngiltere’de lisans, yüksek lisans, doktora gibi çeşitli eğitimlere katılmak isteyen bireyler, İngiltere’de eğitim alanında uzmanlaşmış İngiltere Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilecektir. İngiltere’deki eğitim programları, eğitimlerin süresi ve ücretleri, konaklama imkanları gibi çeşitli hususlarda bilgi alabilmek için tıklayınız.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında profesyonel danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında hizmet 2006 yılından beri vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. Başvuru yapmadan önce İngiltere Ziyaretçi Vizeleri başlığı altındaki genel bilgileri inceleyebilir, uzmanlarımızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

"İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi " sayfası 970 defa okundu